i-Size Nedir?

i-Size Standartları; Avrupa Birliği tarafından 2013 yılının Temmuz ayında kabul edilen bebek ve çocuk oto koltuklarındaki yeni güvenlik standartlarıdır. Bu standarttaki ürünler, ürünün arkasına yapıştırılan turuncu etiketteki i-SIZE veya ECE R129-03 numaraları ile belirtilmiştir.

ECE R44/04 Standardında kriterler bebeğin kilosuna göre yapılırken i-Size (ECE R129-03) standartlarında kriterler, bebeğin veya çocuğun boyuna göre yapılmaktadır. i-Size belgeli oto güvenlik koltuklarındaki çarpışma testleri ECE R44/04 belgeli koltuklara göre çok daha kapsamlıdır. ECE R44/04 Standardında boy en fazla 135 cm'ye kadar test edilebilirken, i-Size (ECE R129-03) Standartlarında 150 cm'ye kadar yapılabilmektedir. Buna bağlı olarak i-Size, bebeğinizin emniyeti ve güvenliği ile ilgili şu an yürürlükte olan en güncel oto koltuğu standardıdır. Ayrıca bu özellikteki koltuklar, yandan gelecek darbelere karşı son derece dayanıklı olup bebeklere ekstra baş ve boyun koruması sağlar.

i-Size bebeklerin daha uzun süre arkaya dönük seyahat etmesini sağlamak (en az 15 ay) ve oto güvenlik koltuklarının araca doğru bir şekilde takılmasını kolaylaştırmak için de tasarlanmıştır. i-Size kategorisindeki ürünlerde lSOFIX ile bağlantı zorunluluğu vardır ve bu zorunluluk oto koltuğunun araca yanlış montajını engeller ve güvenli bir kurulum sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR