1 2 >

Oto Koltukları

 

Oto koltukları, bebeklerin araçlarda seyahat sürecini daha güvenli hale getirmek için tasarlanan ekipmanlardır. Yalnızca güvenliği sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda yolculuklarda bebeklerinize maksimum konfor da sunarlar. 12 yaşına kadar kullanılabilen Kraft oto koltuğu modelleri, birbirinden farklı mekanizma ve özelliklere sahiptir. Çocuğunuzun bedeni ile uyumlu yapıdadır. Darbelere karşı koruyan güvenlik sistemi ile bebeğinizi güvenli ve konforlu bir şekilde seyahate çıkabilirsiniz.

 

Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir oto koltuğun bebeğinize tam anlamıyla koruma sağlayabilmesi için modelin bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun olması gerekir. Bunun için çocuğunuzun yaşını, kilosunu ve boyunu da hesaba katarak model seçiminde bulunabilirsiniz. Araba koltukları arkaya bakan ve öne bakan tasarımlardan oluşabilir. Bu noktada, modellerin seçiminde bebeğin ağırlığı önemli bir faktördür. Alacağınız modelin özelliklerini okuyarak yanlış seçim yapmaktan kaçınabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar ise şunlardır:

 

Güvenlik Standartlarına Uygun mu?

 

Alınacak model Avrupa Birliği güvenlik standartlarına uygun olmalı. ECE R44-04 damgası modelin Avrupa Birliği güvenlik standartlarına uygun olduğunu gösterir ve ürünün temel güvenlik şartlarına uyumunu belirtir. Ayrıca I-Size düzenlemesine uygun modellere göz atabilirsiniz. I-Size, Avrupa Birliği oto koltuğu güvenlik düzenlemesi olup UN R129 güvenlik şartlarının bir parçasıdır. Güvenlik düzenlemesinin hedefleri arasında çocukları yan darbelerden korumak yer alırken, bu sistem aynı zamanda koltuğun minimum 15'inci aya kadar tersten bağlanmasını gerektirir. Her çocuk farklı gelişim düzeylerine sahiptir. Dolayısıyla Isofix'i de zorunlu hale getiren I-Size düzenlemesi, ekstra korumadan daha fazlasını sunuyor. Koltuk kullanımını çocuğun boyuna göre sınıflandırıyor.

 

Isofix Nedir?

 

Isofix, en güvenli montaj sistemi olup çocuğunuzla çıktığınız seyahatleri daha güvenli hale getiren yollardan birisidir. Bu sistemle koltuğu otomobilin gövdesine montajlayabilir ve sağlam bir bağlantı kurabilirsiniz. Minimum yanlış kurulum riski olan Isofix, montaj işlemini pratik hale getirerek, çocuk koltuğu ile arabanız arasında kalıcı bağlantı oluşturur. Aynı zamanda kolay bir şekilde çıkarılabilir. Yanlış takılma riski düşük olduğu için güvenliği en üst seviyeye taşır. Isofix dışında, bebek koltuklarında Top Tether bağlantı sistemi de bulunabiliyor. Bu sistem, koltuğu tepe noktasında bulunan kanca sayesinde otomobile sabitlemeye ve koltuktaki hareketleri azaltmaya yardımcı olur. Bir anlamda; çarpma kuvvetlerini emer ve oto koltuğun araç içerisinde dönme hareketini kısıtlar.

 

Otomobiliniz ile Uyumlu mu?

 

Oto koltuğu alırken modelin montaj sisteminin otomobiliniz ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Tüm koltukların otomobilinizle uyumlu yapıda olmadığını unutmamalısınız. Koltuk aracınıza takıldıktan sonra hareket etmemeli. Kolay ve güvenli kurulum için aracınızda Isofix bağlantısı olup olmadığını kontrol etmeyi de unutmamalısınız. Ayrıca arabanızla uyumlu yapıda bir model aldığınız takdirde doğru taktığınızdan emin olmak için kullanma kılavuzuna bakmalısınız.

 

Araba Bebek Koltuğunun Avantajları

 

Oto koltuğu, ebeveynlik hayatının gerekli parçaları arasında yer alır. Nereye gidilirse gidilsin bebekleri taşımanın en hızlı yöntemidir. Bebek koltuğu modelleri, birçok çeşitlilikte üretilmesine rağmen çocuğu taşımanın en güvenli yolu olarak ortak noktada buluşurlar. Oto koltuğu seçenekleri, çocuklara ekstra koruma sağlayacak şekilde tasarlanır. Yeni doğmuş bir bebekle yaşamı daha kolay hale getirirler.

 

Bebekler ve çocuklar fizyolojik olarak yetişkinlerden farklı oldukları için çarpışma durumlarında daha fazla yaralanma riski altında olurlar. Özellikle yeni doğan bebeklerin başları vücutlarına oranla büyük olduğu için başlarını taşıyamazlar. Ayrıca kaslarını da kontrol edemedikleri için 2 aylık süre boyunca başlarını dik tutamazlar. Dolayısıyla, oto koltuğu belli bir süre boyunca arkaya bakacak şekilde yerleştirilmeli ve bu şekilde kullanılmalıdır. Böylelikle, olası bir çarpma durumunda bebeğinizin darbe alma riski azalmış olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesindeki bilgilere göre, bebek koltukları özellikle 8-9 kg ve 1 yaşına kadar olan çocuklar için üretilmiş araçlardır ve arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir.

 

0-1 yaş arası, bebeklerin büyüme hızlarının en hızlı olduğu dönemdir. Dolayısıyla bu süreç içerisinde bebeğinizin hem refleksleri hem de fiziksel becerileri artar. Dış dünyaya olan merakları ile birlikte hareketlilikleri de artar. Ayrıca, bebekler 3 aylıkken yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. 5. ay ise bebeklerin sosyalleşme zamanıdır. Bu zamanlarda duyduğu ve gördüğü şeyleri taklit etmeye başlayan bebekler, yolculuklarınız ile birlikte dış dünyayı daha yakından tanıyabilir. Bu noktada, oto koltukların bir diğer avantajı ise hareketli bebekleri yolculuk esnasında güvende tutması olacaktır.

 

Çocuğunuzun Kilosu Doğrultusunda Karar Verebileceğiniz Bebek Oto Koltuğu Seçenekleri

 

Hayat kurtarıcı detaylar arasında bulunan oto koltuğu kullanımı, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesine göre zorunludur. Dolayısıyla 36 kg altında olan ya da 150 cm'den kısa bebeklerinizin güvenliği için araç içinde bebek koltuğu kullanmalısınız. Koltuklar boy ve kiloya göre farklı gruplara ayrılabilir. Sınıflandırmada ise 5 farklı grup bulunuyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Oto Koltuğu Standartları ise şu şekildedir:

 

Grup 0: 0 ila 10 kg arası, 0 ila 12 ay arası - arkaya dönük

 

Grup 0+: 0 ila 13 kg arası, 0 ila 15 ay arası - arkaya dönük

 

Grup 1: 9 ila 18 kg arası, 9 ay ila 4 yaş arası - öne veya arkaya dönük

 

Grup 2: 15 ila 25 kg arası, 4 ila 8 yaş arası - koltuk ya da yükseltici

 

Grup 3: 22 ila 36 kg arası, 8 ila 12 yaş arası - yükseltici minder

 

Çocuğunuzun hangi kiloda ya da ay/yaş aralığında bulunduğuna dikkat ederek, doğru oto koltuğu seçiminde bulunabilirsiniz. Kraft markasının içerisinde yer alan gruplar ECE R44 Sertifikası ile Avrupa güvenlik standardına uygundur. Farklı avantajlara sahip seçenekler geniş kullanım avantajı sunar.

 

Grup 0+: 0-13 kg bebekler için tasarlanan ürünler otomobile kolayca monte edilebiliyor. Modeller arasında Amor, Armor X ve XG seçenekleri yer alıyor. Modeller size pratik kullanım avantajı sunacak şekilde üretilirken bebeğinizin de konforu düşünülerek tasarlanıyor. Taşıma, sallama ve yatış olmak üzere 3 farklı kullanım avantajı sunuyor. Tenteleri çoklu pozisyona göre ayarlanabilen modelleri, güneşe göre ayarlayarak bebeğinize koruma sağlayabilirsiniz. Taşıma koltuklarını ana kucağı ve oto koltuk olarak kullanabilirsiniz.

 

Grup 0-1-2-3: 0-36 kg bebekler için uygun olan oto koltuğu modelleri arasında Spin Signal ve Spin Fix Plus seçenekleri yer alıyor. Modellerde bulunan omuzdan kaymayan 5 noktalı emniyet kemeri, Isofix ve Top Tether sistemi bebeğinizin güvenliğini sağlıyor. Spin Signal modeli, 90 derece dönme özelliği ile bebeğinizi rahatlıkla yerleştirme fırsatı sunuyor. Modelin iç kısmında bulunan ped, yeni doğan bebeklere destek sunarak ekstra konfor deneyimi yaşatıyor. Modelde ayrıca 3 farklı yatış pozisyonu, 6 farklı yükseklikte ayarlanabilir baş desteği ve tek elle 2 farklı pozisyona ayarlanabilen sırt dayanağı da mevcut.

 

Grup 1-2-3: 9-36 kg arasında olan bebekler için tasarlanan modeller, yaklaşık 9 ay 12 yaş arası kullanımı için uygun görülüyor. Oto koltuğu seçenekleri arasında 5 farklı yatış pozisyonu olan modeller olduğu gibi, 4 farklı yatış pozisyonuna ayarlanabilen oturma ünitesi seçenekleri de yer alıyor. Ürünlerde, Isofix ve Top Tether sistemi ile birlikte 5 noktalı emniyet kemeri bulunuyor. Modellerin genelinde bulunan şok emici omuz pedleri, darbeleri minimuma indiriyor. 5 kademeye kadar ayarlanabilen baş desteği bebeklerin yaşına göre konumlandırılabilirken, kullanım kolaylığını da beraberinde getiriyor.

 

Grup 2-3: 15-36 kg bebekler için öne çıkan oto koltuğu seçenekleri 4-12 yaş arası kullanımı için uygun. Oto koltuğunda, bu grup için Rio Fix modeli ön plana çıkıyor. Rio Fix modeli I-Size düzenlemesine uygun olup yan darbelere karşı koruma sağlıyor. Isofix aparatları sayesinde araçlara kolaylıkla bağlanabiliyor. Oturma kısmı uyku pozisyonunda kullanılabilirken 11 pozisyona ayarlanabilen baş ve boyun desteği, çocuğunuzun gelişimine uyum sağlar. Yumuşak kumaşı ve darbe emici dış gövdesiyle bebeğiniz hem güvende hem de konforlu kalır.

 

Siz de çocuğunuza konfor sunacak ve güven içinde tutacak oto koltuğu seçenekleri için Kraft ürünlerini inceleyebilirsiniz. Geniş bir yelpazeye sahip bebek oto koltuğu fiyatları arasından bütçenize hitap edecek, bebeğinizin ihtiyaçlarına cevap verecek modele ulaşabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Sitemizi ziyaret ederek, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kullandığımız çerezlere izin vermektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız