Bebek Mama Sandalyesi

İlk 6 ay boyunca anne sütü ya da formül süt ile beslenen bebekler 6. aya geldiklerinde ek gıdaya başlarlar. Henüz oturma becerisini yeni edinmeye başlayan bebeklerin güvenli ve pratik bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde mama sandalyesi anne babaların en büyük yardımcısı olur. İşlevsel özellikleri ve dayanıklı yapıları ile çocuk yemek masası modelleri beslenme öğünlerinin güvenli ve konforlu geçmesine katkıda bulunur.

6. aya yaklaşan bebek, anne sütü ya da formül mamaya ek olarak ek besinlere ihtiyaç duyar. Bebek beslenmesinin güvenli ve konforlu sunulması için ise mutlaka mama sandalyesine ihtiyaç vardır. Bebekli aileler için bu sandalyeler, oto koltuğu, beşik veya bebek arabası gibi olmazsa olmaz bir üründür. Bu kapsamda mutlaka bebeğiniz için bir adet mama sandalyesi almanız gereklidir. Bebek doğduğu vakitten sonra birçok konuda kararlar verilmeye başlanmaktadır. Ebeveynler çocukları adına en iyi kararları vermeyi amaçlamaktadır. Bu önem arz eden kararlardan biri de ek gıdaya geçiş ile birlikte gerekli olan mama sandalyesi seçimidir. Bazı noktalara dikkat edilerek en uygun seçim dahilinde alışverişinizi yapabilirsiniz. Kraft Baby, bu hususta ebeveynlerin tam destekçisi olmayı hedeflemektedir. Mama sandalyesini bebeğinizi rahat ettirecek şekilde seçmek istiyorsanız, www.kraftbaby.com’u tek tık ile ziyaret edebilirsiniz.

Bebekler söz konusu olduğunda en önemli nokta kesinlikle güvenlik olmaktadır. Ayakları yere sağlam basan ve bebeğinizin en hareketli olduğu dönemlerde devrilmesi söz konusu dahi olmayacak bir mama sandalyesinden yana tercih yapmalısınız. Satın aldığınız mama sandalyesi, kullanımlardan sonra kolay bir şekilde temizlenebilmelidir. Özellikle ek gıdaya başlama sürecinden itibaren kendi başına yemek yemeleri desteklenmeli, bu konuda cesaretlendirilmeliler. Alışma aşamasında bebekler yemekleri etrafa saçabilir. Mama sandalyenizin çabuk bir şekilde temizlenebilmesi hijyenik açıdan büyük önem taşımaktadır.

Mama Sandalyesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebek mama sandalyesi, ek gıda dönemindeki bebeklerin rahat ve emniyetli bir şekilde beslenmesini sağlayan araçlara denir. 3 yaşına kadar ebeveynlerinden destek almadan oturan çocukların bu araçlarda beslenmesi mümkündür.

Ek gıdaya başlama zamanı olan 6. ayda bebekler genellikle tam olarak oturma becerisine sahip olmayabilirler. Baş ve beden kontrolü oluşmaya başlasa da güvenli bir şekilde beslenme için yeterince gelişmemiş olabilir. Bununla birlikte bebeklerin emniyetli bir alanda olabildiğince dik bir vaziyette beslenmeleri de son derece önemlidir. Bebek sandalyesi çeşitleri, anne babaların aradığı bu güvenli ve rahat ortamı sunar. Oyuncak barlı, geniş tepsili, konforlu minderi bulunan bebek yemek masası modelleri beslenme saatleri dışında da keyifli vakit geçirilmesine imkan verir.

Birçok açıdan kullanışlı olan mama sandalyeleri, bebek ek gıdaya geçtiğinde sizler için yeni bir dönemin başlangıcında yanınızda yardımcı bir üründür. Sofralarınızda artık bir kişilik daha yer açmanız gerek. Bebeğiniz peki sizler gibi bir sandalyeye veya koltuğa oturması mümkün mü? Tabi ki de hayır. Bundan dolayı bebeğiniz masanızda size eşlik edebilmesi adına emniyet kemeri bulunan, taşınabilir, konforlu, yüksek boyu bulunan bir sandalyeye gereksinim doğar. Bu sandalyenin ön kısmında ayrıca tepsi şeklinde yemek alanında olması gereklidir. Bu sayede bebeğiniz yemesini istediğiniz şeyleri önüne koyabilirsiniz. Kendi başına yemek yeme alışkanlığı da böylelikle kazandırılmış olur. Yavrunuz yemek vakitlerinde içine oturarak yanınızda yer alabilir. Böylelikle ona erken zamanda düzenli şekilde yemek yeme alışkanlığını edindirebilirsiniz.

Mama Sandalyesi portatif ve hafif olmalıdır. Evin içinde her yere rahatlık ile götürebileceğiniz bir biçimde olmalıdır. Hatta misafirliğe bile taşıma durumunuz olabilir, bu olasılığı da değerlendirerek mama sandalye seçiminizi yapmalısınız. Bu konuda sizin işinize yarayacak olan mama sandalyesi hususları: sökülmesi ve takılması kolay olması ve hafif olması. Güvenlik açısından değinecek olursak, her ne kadar başarılı bir mama sandalyesi almış olsanız da çocuğunuzu mama sandalyesinde yalnız bırakmanız olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Mama sandalyesinin kalitesini ve güvenirliğini tabii ki de baz almanız gerekmektedir. Ama size düşen de çocuğunuzu yalnız bırakmamaktır.

Mama Sandalyesi Modelleri

Mama sandalyesi modelleri oldukça geniş bir çeşitlilikte ebeveynlerin beğenisine sunulur. Malzemesinden tasarımına, kullanım detaylarından kurulum özelliklerine kadar birçok bebek mama sandalyesi modeli bulunur. Alüminyum, plastik ve ahşap mama sandalyesi çeşitleri farklı beklentilere cevap verir. Alüminyum gövdeye sahip bebek mama sandalyesi çeşitleri uzun ömürlü olmaları ile öne çıkar. Ahşap ve plastik malzemeden yapılan modeller ise oldukça dayanıklıdır. Plastik ürünler temizleme kolaylığı ile dikkat çeker.

Mama sandalyelerinin emniyetli olması özellikle bebeklerin hareketlendikleri dönem düşünüldüğünde oldukça önem taşır. Mama koltuğundan sarkma ya da düşme gibi durumların önüne geçmek için emniyet kemerine yer verilir. 5 noktalı emniyet kemeri bulunan mama sandalyeleri ebeveynlerin içinin rahat etmesini sağlar. Kayma ya da devrilme gibi sorunları engellemek üzere tasarlanan kaydırmaz aparatlı ürünler, farklı zeminlerde güvenle kullanılır.

Bebek mama sandalyesi çeşitlerinin emniyetli olması kadar sağlıklı içeriklere sahip olması da beklenir. Kanserojen maddeler içermeyen; fitalat, BPA gibi sağlığa zararlı maddeler barındırmayan, Avrupa standartlarına uygun şekilde imal edilen ve sağlık testlerinden geçmiş ürünler bebeklerin sağlık ve güvenle beslenmesine yardımcı olur.

Mama sandalyesi modellerinde güvenlik kadar konfor da göz önünde bulundurulur. Koltuk kısmı kullanışlı mama sandalyesi minderleri ile desteklenen anatomik ürünler, bebeklerin rahat bir şekilde beslenmesine imkan verir. Farklı pozisyonlarda ayarlanabilen ayak ve sırt dayanaklı modeller, bebeklerin beden rahatlığını gözetir.

Katlanır mama sandalyesi çeşitleri kullanım sonrasında pratik bir şekilde katlanarak muhafaza edilebilir. Böylece mekandan tasarruf sağlar. Katlanabilir mama sandalyesi modelleri farklı bir ortama da kolayca taşınabilir. Arka kısmı tekerlekli mama sandalyesi modelleri arzu edildiğinde pratik bir şekilde mekan değişikliği yapmaya imkan tanır.

Bazı bebek mama sandalyesi modelleri tasarımları ve kullanım detayları ile farklı beklentilere cevap verir. Portatif mama sandalyesi, bu ürünler arasında yer alır. Portatif ürünler; kompakt tasarımları, hafif ve kullanışlı modelleri ile tatil ya da seyahat gibi zamanlarda dahi bebeklere alışık oldukları güvenli ve konforlu ortamı sunmaya fırsat tanır. Kamp sandalyesi şeklinde tasarlanan portatif ürünlerin yanı sıra katlanır sandalye biçiminde olan ürünler de mevcuttur.

Katlanma özelliği bulunmayan bütünleşik modeller ise hafif olması ve az yer kaplaması ile beklentilere cevap verir. Sandalyeye bağlanan mama sandalyesi çeşitleri plastik ve kumaş alternatifleri ile dikkat çeker. Plastik modeller emniyet kemerleri ile sandalyelere monte edilir. Yükseltici olarak da kullanılabilir. Kanguruyu anımsatan tasarımları ile öne çıkan kumaş mama sandalyeleri ise bağlama yoluyla sabitlenir.

Bebeklerin mama sandalyesindeki zamanını keyifle geçirmesi yeme alışkanlıklarını olumlu yönde etkiler. Bu bakımdan oyuncak detayı bulunan mama sandalyeleri avantaj sunar. Kendinden oyuncak bölümü bulunan modeller bebeklerin oyun oynayarak beslenmesine yardımcı olur. Oyuncak barının haricen alınıp mama sandalyelerine monte edilmesi de mümkündür. Boncuklu, çıngıraklı, sevimli hayvan figürleri bulunan oyuncaklar öğünlerden sonra da bebeklerin keyifle zaman geçirmesini sağlar. Bu esnada anne babalar da ufak işleri ile ilgilenmeye vakit bulabilir.

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin ek gıda dönemi denilen bu yeni sürece kolayca adapte olabilmeleri, beslenme öğünlerini keyifle, güvenle ve konforlu bir şekilde geçirebilmeleri için en uygun ürünü seçmek gerekir. Bebek mama sandalyesi seçerken sağlık, güvenlik, rahatlık, pratiklik gibi pek çok kritere dikkat ederek bir tercihte bulunmak hem ebeveynler hem de bebekler için önem taşır. Mama sandalyesi satın alınırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

 • Bebek masası satın almadan önce gereksinimleri belirlemek gerekir. Ev dışındaki yerlerde de kullanmak istiyorsanız portatif, taşınabilir, sandalyeye bağlanan ya da kumaştan yapılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Muhafaza sorunu yaşıyorsanız katlanabilen mama sandalyesi çeşitleri yerden tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.
 • Ayarlanabilir mama sandalyesi modelleri bebeğiniz büyüdükçe dilediğiniz kademe ayarlamasını yapmanıza imkan tanır.
 • Bebekler büyüdükçe kendi başlarına yemek yemek isterler. Bu durum etrafın ve kıyafetlerin kirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle mama sandalyesinin kolay bir şekilde temizlenebilir olması işleri kolaylaştırır. Çıkarılıp takılabilen ilave tepsili modeller arzu edilen hijyenin elde edilmesine yardımcı olur. PVC kılıflı ya da vegan deriden yapılmış minderi bulunan çocuk yemek sandalyesi çeşitleri nemli bir bezle temizleme kolaylığı sunar.
 • Emniyet, bebekler için oldukça önemli bir husustur. Emniyet kemerli, ayakları kaydırmaz özellikli modeller özellikle bebeklerin hareketlendiği dönemde düşme, yaralanma, devrilme gibi istenmeyen durumları engellemeye yardımcı olur.
 • Kademeli sırt ayarlaması yapılabilen bebek mama sandalyesi çeşitleri bebeklerin beslenme öğünleri boyunca konforlu olmalarını sağlar.
 • Bazı mama sandalyeleri doğumdan itibaren bazıları ise 6. aydan sonra kullanılabilecek şekilde tasarlanır. Bu hususta taşıma kapasitesine göre de seçim yapılması mümkündür.

Alınacak ürünlerde bireyler hem ihtiyaca yönelik hem de bütçeye yönelik olsun isterler. Bu kapsamda bebeğiniz için alınacak olan pek çok ürün de olduğu gibi mama sandalyesi tercihlerinde de ince eleyip sık dokumalısınız. Bebek için alınan ürünün ve de çok yer kaplamamasını istiyor iseniz katlanabilir özellikte olmasına dikkat edilmeli. Anne ve babaları en çok korkutan durum hareketli bebeklerin sandalyeyi devrilebilme olasılığıdır. Bu kapsamda ürün tercihlerinde ayakları geniş ve sağlam olan ürünler tercih edilmelidir. Yemek yediklerinde afacanlar mutlaka etrafı kirletecektir. Mama sandalyesi de bu durumdan nasibini alacaktır tabi. Bu yüzden kılıflarda çıkartılıp yıkanabilir veya silinebilir ürünler tercih etmek sizler için oldukça avantajlı olacaktır. Mama sandalyesinin koltuk bölümünün sırt ve tepsi kısmında bebeğe göre ayarlanabilir şekilde olması büyük bir avantajdır. Tepsisi çıkartılıp bulaşık makinesinde yıkanabilen ürünler ise oldukça kullanışlıdır.

Tercihlerinizde oturduğunuz noktaya göre yükseklik ayarı gerçekleştirilen ürünlerin tercihi daha doğru olacaktır. Bu sayede her durumda çocuğunuzun en rahat pozisyonda olması sağlanabilir. Oturma bölümünün yumuşak malzemelerden üretilmiş olması bebeklerin hassas cildine zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Mama sandalyesinin sırt bölümü yatış pozisyonu alabilen ürünler, çocukların sandalyede uyuması durumuna karşılık onun için büyük konfor ortamı oluşturur. Kolay bir şekilde katlanıp açılabilmesi de kullanılmadığı zaman dilimlerinde evde boş alan kaplamaz. Ayrıca seyahatlerinizde de kolay bir şekilde yanınıza almanıza da fırsat tanır.

Mama Sandalyesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bebek mama sandalyesi pratik kullanımları ve kompakt tasarımları ile son derece işlevseldir. Mama sandalyeleri, henüz tehlikelerden habersiz olan ve beden kontrolünü sağlayamamış bebeklerin sorunsuz bir şekilde beslenmesine yardımcı olur. Ek gıda ile yeni tanışan ve çiğneme, yutma konusunda becerilerini yeni edinmeye başlayan bebeklerin mama saatlerini  emniyetli ve rahat bir şekilde geçirmesini sağlar. Taşınabilir modeller, ev dışında da beslenme rutinlerini sürdürmenize imkan tanır.

Bebeklerin aile üyeleri ile birlikte yemek masasında bulunması beslenme ve sofra alışkanlıklarının oluşmasını sağlar. Tepsisi çıkarılıp yemek masasına adapte edilebilen mama sandalyeleri sayesinde bebekler ebeveynleri ve aile büyükleri ile aynı masayı paylaşmış olur. Bu durum özbakım ve motor becerilerinin gelişmesine; sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimine destek olur.

Mama sandalyelerinin asıl kullanım zamanı beslenme saatleridir. Bununla birlikte emniyetli olması, oyuncak barı gibi işlevsel detaylarının bulunması beslenme öğünlerinin bitiminde de kullanılabilmelerini sağlar. Böylece ebeveynler mutfak işleri ile meşgulken ya da yemeklerine devam ederken bebeklerinin güvenli bir alanda vakit geçirdiğinden emin olur.

Mama Sandalyeleri Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Uzun süreli, emniyetli, pratik ve keyifli bir kullanım için mama sandalyelerinin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Mama sandalyesi modellerinin sahip olması gereken özellikler kısaca şunlardır:

 • Bebek mama sandalyesi öncelikle sağlığa uygun olmalıdır. Üretiminde kullanılan malzemelerin kimyasal ve kanserojen içeriklerden uzak olması oldukça önemlidir. Bunun için satın alınacak ürünlerin gerekli sağlık ve güvenlik testlerinden geçmiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Mama sandalyelerinin dayanıklı olması gerekir. Ayakları, oturma bölümü ve ana iskeleti sağlam olmalıdır. Ana iskeletinin alüminyum, dayanıklı ahşap ya da plastik malzemeden yapılmış olması dayanıklılığını artırır.
 • Mama sandalyelerinde emniyet son derece önemlidir. 5 noktalı emniyet kemerine sahip, kaydırmaz ayaklı ürünler güvenli kullanım avantajı sunar.
 • Taşınabilir mama sandalyesi hem evde hem de seyahatte rahatlık sağlar. Tekerlekli ürünler taşımayı kolaylaştırır.
 • Yükseklik ayarlaması yapmaya imkan tanıyan kademeli mama sandalyesi modelleri hem konfor hem de uzun süreli kullanım avantajına sahiptir.
 • Mama sandalyelerinin temizliği kolay olmalıdır. Minderi ve tepsisi pratik bir şekilde temizlenen modeller anne babalara rahatlık sunar.
 • Pratik bir şekilde kurulan ve katlanıp muhafaza edilebilen ürünler yerden tasarruf sağlar.
 • Sırt kısmından ayarlama yapılarak farklı pozisyonlar oluşturmayı sağlayan mama sandalyeleri bebeklerin daha rahat vakit geçirmesini sağlar. Böylece bebekler sıkıldığında ya da uykusu geldiğinde pozisyon değişikliği yapılarak sorun kolayca giderilebilir.

Avrupa Standartlarına Uygun Mama Sandalyeleri

Bebekler için kullanılan her ürünün standartlara uygun şekilde üretilmesi, sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemesi son derece önemlidir. Bebek mama masası çeşitlerinin de sağlık testlerinden geçmesi, yönetmeliklere uygun şekilde üretilip kullanıcılara sunulması gerekir. Kraft, EN 14988 onayına sahip Avrupa standartlarına uygun şekilde üretilen şık, konforlu, dayanıklı ve pratik mama sandalyesi modellerini anne babaların beğenisine sunar.

En İyi ve Dayanıklı Mama Sandalyeleri

Ebeveynler bebeklerinin yemek saatlerini keyif ve güvenle geçirebilmesi için en iyi ve dayanıklı mama sandalyelerine sahip olmak isterler. Güvenilir markaların ürünleri malzemesi, tasarımı ve sahip olduğu sertifikaları ile anne babaların tercihi olur. Kraft, en sağlıklı ve dayanıklı malzemeleri kullanarak şık ve kullanışlı bebek mama sandalyesi modellerini anne babalara sunar.

2009/48/EC adıyla anılan Oyuncak Yönetmeliğine uygun şekilde üretilen mama sandalyeleri sağlıklı ve dayanıklı olmaları ile dikkat çeker. EN 12790 ile EN 14988 standartlarında üretilen ürünler ilgili laboratuvarlarda gerekli güvenlik testlerinden geçirilerek sağlam ve güvenilir şekilde kullanıcıların beğenisine sunulur. Ek özelliklere sahip mama sandalyeleri ise Avrupa Standartlarına uygun şekilde üretilerek anne babalar ile buluşur.

Mama Sandalyeleri Markaları 

Mama sandalyeleri farklı pek çok marka tarafından tasarlanır ve anne babaların beğenisine sunulur. Çeşitli model, tasarım ve kullanım avantajlarına sahip bebek mama sandalyesi çeşitleri kaliteli malzemeler kullanılarak üretilir. Farklı fiyat ve modellerde tasarlanan ürünler anne babaların beklentilerine cevap verir.

Sayfamızı inceleyerek farklı mama sandalyesi markaları ve modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kraft Baby, bebeğinizin ihtiyaçlarına ve sizin beklentilerinize uygun, en kalite modelleri sizlerle buluşturur.

Mama Sandalyesi Fiyatları

Farklı kullanım özelliklerine sahip birçok bebek yemek sandalyesi çeşitleri bulunur. Modeller; renk, kurulum, fonksiyon, üretiminde kullanılan malzeme gibi pek çok açıdan birbirinden ayrılır.

Mama sandalyesi fiyatları da bu özelliklere bağlı olarak geniş bir yelpazede kullanıcılara sunulur. Bebek mama sandalyesi fiyatları; malzeme, kurulum, model, renk, marka, ölçü, taşıma kapasitesi, indirim dönemi, kampanya gibi birçok özelliğe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ürünlerin ahşap, plastik ya da alüminyum destekli olması fiyatlarda farklılık oluşturabilir.

Bebek mama sandalyelerinin sahip olduğu ek özellikler, fonksiyonlar ve kullanım avantajları fiyatların değişmesine neden olan diğer unsurlar arasında yer alır. Çeşitli fiyat ve özelliklere sahip bebek mama sandalyeleri arasından bütçeye ve beklentiye cevap veren seçeneklere ulaşmak mümkündür. Siz de bebeğinizin konforu ve emniyeti için güvenilir, dayanıklı, rahat, kullanışlı ve şık bir mama sandalyesi arıyorsanız Kraft’ın geniş ürün yelpazesine göz atabilir, kriterlerinize en uygun mama sandalyesini belirleyerek hemen sepetinize atabilirsiniz.

Mama Sandalyesi Kaçıncı Aydan Sonra Kullanılmalıdır?

Bu süreyi bebek ek gıdaya geçtiği vakit olarak başlatabiliriz. Yani altı aylık gibi bir süre zarfında. Bu dönemlerde çocuğunuz her ne kadar uslu dahi olsa mama sandalyesi alımı gerekmektedir.  Her ebeveynin buna ihtiyacı olacaktır. Dolayısı ile evde devamlı olarak kullanımı sağlanabilecek bir ayaklı mama sandalyesi satın alınmalıdır. Bunun için genellikle anne – babaların tercihi Kraft Baby olmaktadır. Sizin de eğer aklınızda mama sandalyesi satın alma fikri varsa, bu fikri hiçbir şekilde ertelemeden www.kraftbaby.com aracılığı ile gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR