Eğitici Oyuncaklar

Oyun ve oyuncaklar çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeklik döneminden itibaren kullanılan oyuncaklar bebeklerin ve çocukların bir yandan eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken bir yandan da gelişimlerine hizmet eder. Ahşap, plastik, kumaş, keçe, mukavva gibi farklı materyaller kullanılarak üretilen eğitici oyuncaklarla siz de bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz. Kaliteli ve nitelikli eğitici bebek oyuncakları ve okul öncesi eğitici oyuncaklar için Kraft’ın geniş ürün yelpazesine sahip eğitici çocuk oyuncakları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebek & çocuk eğitici oyuncaklar; yaşa ve gelişim düzeylerine göre tasarlanan, plastikten ahşaba, mukavvadan kumaşa pek çok farklı materyal kullanılarak üretilen, eğlenirken öğrenmeye yardımcı olan oyun araçlarına denir. Bebekliğin ilk aylarından çocukluk çağına kadar uzanan geniş bir aralıkta birçok eğitici oyuncak tasarlanır.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Modelleri

Bebek & çocuk eğitici oyuncaklar birçok farklı model seçeneği ile anne, baba ve çocukların beğenisine sunulur. Bebeklik döneminde duyu gelişimini destekleyen işitsel, dokunsal ve görsel uyaranlarla zenginleştirilmiş çıngıraklar, figüratif oyuncaklar, diş kaşıyıcıları ve kitaplar en sık tercih edilen eğitici oyuncaklar arasında yer alır.

Banyo, uyku, beslenme gibi rutinlere eşlik eden eğitici oyuncakların yanı sıra seyahat ve gezintilerde kullanılmak üzere tasarlanan öğretici oyuncaklar da bulunur. Emekleme ve yürüme döneminde kullanılan yürüme arkadaşı ve yürüme arabası çeşitleri bebeklerin kaba motor gelişimlerini desteklerken müzik, ışık ve kavram bilgisi içeren tuşlarıyla ise bilişsel gelişimlerine destek olur. Kavram kartları, hikaye kartları, üç boyutlu hikaye kitapları bebeklik döneminden başlamak üzere 1, 2, 3, 4 ve 5 yaş oyuncak çeşitleri arasında yer alır ve çocukların dilsel becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Bebeklik döneminde kullanılan; şekil, sayı ve harf konusunda kavram gelişimini destekleyen bultak oyuncaklar da çocuk gelişim oyuncakları arasında yer alır. Ahşap ya da plastik malzemeden üretilen bloklar her yaştan çocuğun gelişimi için idealdir. El göz koordinasyonunu geliştirir, hayal gücünü zenginleştirir. Yaratıcı oyuncaklar arasında yer alan bloklar, okul öncesi eğitici oyuncak seçeneklerinden biridir.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebekler ve çocuklar için eğitici oyuncak seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Eğitici oyuncak satın alırken yaşa uygun seçim yapmak oldukça önemlidir. Bebeklik döneminde alınması gereken oyuncaklarla 4 yaş eğitici oyuncak, 5 yaş eğitici oyuncak ve 6 yaş eğitici oyuncaklar farklılık gösterir. Bunun için ürün üzerindeki bilgilere bakarak seçim yapabilirsiniz.
  • Oyuncak seçiminde keskin cinsiyet ayrımı yapmak doğru olmasa da ilgi alanları bakımından kız ve erkek çocuklarının beğenilerine hitap eden oyuncakları tercih edebilirsiniz. Bu bakımdan bazı 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 yaş erkek oyuncakları ile kız çocuk oyuncakları farklılık gösterebilir. Özellikle sembolik oyunlar oynamayı sağlayan oyuncaklarda bu farklılık daha belirgindir. 1, 2, 3, 4, 5 yaş erkek çoçuk oyuncakları arasında arabalar ve taşıtlar ön plana çıkarken kız çocuklar için daha çok bebekler ve figüratif oyuncaklar dikkat çeker.
  • Eğitici oyuncakların kaliteli, dayanıklı, güvenilir ve sağlıklı malzemelerden yapılmış olması son derece önemlidir.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bebekler ve çocuklar için eğitici oyuncaklar bilişsel, dilsel, fiziksel gelişime destek olur. Birden fazla gelişim alanına aynı anda hitap eden eğitici oyuncak seti çeşitleri mantık, problem çözme, kavram bilgisi gibi bilişsel süreçleri geliştirirken sosyal duygusal gelişime de destek olur. İlerleyen yıllarda grup halinde oynanabilen 5 yaş oyuncak ve 6 yaş oyuncak çeşitleri de sosyal gelişime katkıda bulunur. Eğitici oyuncak 4-6 yaş grubunda en sık tercih edilen oyuncaklar arasında yer alan bulmacalar ve puzzle’lar zihinsel becerilerin gelişmesini sağlar. Bebeklik döneminde kullanılan zeka geliştirici oyuncaklar 4-5 yaş grubunda da gelişimi destekler. Eğitsel oyuncaklar aile üyeleri ile birlikte gerçekleştirilen oyun saatleri ile kaliteli vakit geçirilmesine de aracı olur.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncaklar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Bebek oyuncakları eğitici yönleri ile öne çıkarken eğlendirici nitelikleriyle de bebeklerin keyifli zaman geçirmelerini sağlar. Bebek oyuncaklarının bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Bebeklik döneminden başlamak üzere 1, 2, 3 yaş ile 4 6 yaş eğitici oyuncak yapımında kullanılan malzemelerin sağlıklı ve dayanıklı olması gerekir.
  • Standartlara uygun şekilde üretilmiş olmalıdır.
  • Eğitici oyuncaklar yaşa ve gelişim düzeyine uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır. Bebeklik dönemi ile 5 yaş oyuncakları ve 6 yaş için oyuncaklar farklı seviyelere hitap eder.

Avrupa Standartlarına Uygun Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncaklar

Avrupa standartlarına uygun şekilde üretilen, CE işaretli, güvenlik testlerinden geçmiş bebek eğitici oyuncak çeşitleri bebeklerin sağlığı ve güvenliği için idealdir. Sağlıklı içeriklerin kullanıldığı, kimyasal içeriklerden uzak çocuk oyuncakları anne babaların içinin rahat etmesini sağlarken çocuklara da sağlık sunar.

En İyi ve Dayanıklı Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncaklar

Bebekler için eğitici oyuncakların dayanıklı olması ve kaliteli malzemelerden yapılması gerekir. Özellikle bebeklik döneminde bebeklerin oyuncakları ağzına alması, ısırması, çekiştirmesi ihtimallerine karşı sağlıklı malzemelerden üretilmesi ve uzun süreli bir kullanım deneyimi sunması oldukça önemlidir.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Markaları

Bebek & çocuk eğitici oyuncak çeşitleri pek çok farklı marka tarafından ebeveynlere ve çocuklara sunulur. Kraft, Clementoni, Fisher Price, Lego, Playgro, Skip Hop gibi markalar kaliteli ve dayanıklı ürünleri ile öne çıkar.

Bebek & Çocuk Eğitici Oyuncak Fiyatları

Bebek & çocuk eğitici oyuncaklar; marka, malzeme, kalite, tasarım, kullanım özelliği gibi farklı kriterlere göre değişen fiyatlarla kullanıcıların beğenisine sunulur. İndirim dönemi, satın alınan ürün sayısı, oyuncağın hitap ettiği yaş grubu gibi farklı kriterler de fiyatlarda değişikliğe neden olabilir. Siz de bebeğiniz ya da çocuğunuz için tüm gelişim alanlarını destekleyen eğitici oyuncaklara Kraft üzerinden sahip olabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri belirleyip, güvenilir alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR