Gezi ve Peluş Oyuncak

Yumuşacık tüyleri, rengarenk tasarımları ve farklı hayvan seçenekleriyle gezi ve peluş oyuncak ebeveynler tarafından hediye olarak sıklıkla tercih edilir. Sevimli bir ayı, gerçeği kadar güzel bir kedi ve rengarenk bir tavşan ve daha birçok farklı hayvanın peluşu; küçük, büyük herkesin dikkatini çeker. Bu tüylü oyuncaklar; yün, pamuk, ipek, dokulu kadife gibi değişik materyallerden yapılması sebebiyle çocukların el-göz koordinasyonunun gelişimine yardımcı olur. Duyu bütünleme dönemindeki bebek ve çocukların gelişime katkıda bulunur.

Gezi ve Peluş Oyuncak Modelleri

Renkli, ışıltılı ve yumuşacık tasarımlara sahip gezi ve peluş oyuncak modelleri bulunur ve çocukların ilgisini çeker. Oyuncak peluş, 6 aylık bir bebek için el-göz koordinasyonunu sağlamasına yardımcı olan bir oyuncakken 4 yaşındaki başka bir çocuk için sarılıp uyuduğu, uyku arkadaşı olabilir.

Peluş hayvanlar başta olmak üzere çizgi film karakterleri, değişik meyveler veya yıldız, daire gibi şekillerden üretilmiş gezi ve peluş oyuncak modelleri vardır. Dokulu, sade tasarımların yanı sıra konuşan peluş oyuncak çeşitleri de ilgi görür.

Gezi ve Peluş Oyuncak Nedir? Ne İşe Yarar?

Gezi ve peluş oyuncak; bebeklerin veya çocukların arabada, sokakta, restoranda eğlenceli vakit geçirmesine katkı sağlayan sesli, dokulu ve güvenli oyuncak çeşidine verilen addır. Peluş oyuncaklar; uzun tüyleri olan, sıcak tutma özelliğine sahip, canlı renklerden yapılan oyuncak çeşididir. Gezi ve peluş oyuncak aynı zamanda keskin kenarları olmadığından tehlike arz etmez. Her yaşa hitap eden bu sevimli tasarımlar kullanılan malzeme yapısı gereği uzun yıllar dayanıklıdır.

Peluş oyuncak aynı zamanda oda dekorasyonunda da kullanılabilir. Kolay yıkanabilir olması sayesinde hijyen kolaylığı sağlayan bu oyuncaklar yastık, dekoratif aksesuar, lamba şeklinde bebek ve çocuk odalarında kullanılabilir.

Gezi ve Peluş Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Peluş oyuncak çeşitleri minikler için güvenlik riskli oluşturmadığı için hediye alınırken sıkça tercih edilir. Fakat gezi ve peluş oyuncak seçerken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar:

 • 0-3 yaş bebekler için peluş hediyeler seçerken; üzerinde bebeklerin yutabileceği düğme, taş gibi kopma riski bulunmayan oyuncaklar seçilmeli.
 • Organik kumaş ve boyalarla üretilmiş olan oyuncak peluş bebek tercih edilmelidir.
 • Kumaş kadar dikiş kalitesinin de iyi olması uzun yıllar, modası geçmeyen bir oyuncak olan peluşların ömrünü uzatır.
 • Kolay temizlenebilir ya da makinede yıkama özelliği bulunan peluş hediyelik oyuncaklar hijyeni kolayca sağlandığı için tercih sebebidir.

İhtiyacınıza hitap eden özellikte ve boyutta gezi ve peluş oyuncak seçeneklerine Kraft’ın seçkin markaları arasında bulabilirsiniz.

Gezi ve Peluş Oyuncak Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Peluş bebek ve peluş oyuncak hayvanlar alınabilecek en şirin hediyeler arasında yer alır. Örneğin; büyük peluş oyuncak, bebeğiniz için uyuma arkadaşı olabilir. Peluş oyuncaklara dair diğer avantajları yazının devamında bulabilirsiniz:

 • Peluş oyuncaklar, gerçeğe yakın hayvan ve şekillerden tasarlandığı için küçüklerin oyun yoluyla öğrenmesine katkıda bulunur.
 • Peluş hayvan, özellikle bebeklik döneminde miniklerin hem kaşıyıcısı hem duyu bütünleme aktivitesi olur. Bu nedenle bu tarz oyuncaklar bebeklerin kaygısını azaltmaya, fiziksel olarak rahatlamasına destek olur.
 • Oyuncak hayvanlar peluş ile küçükler oyun kurarak onların yerine geçerek seslendirmelerini yapar. Bu durum dil gelişimine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da sosyal becerilerini geliştirir.

Gezi ve Peluş Oyuncaklar Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Oyuncak peluş hayvanlar, hayal gücünün gelişimine katkıda bulunarak oyun esnasında deneyim kazanmasını sağlar. Bu kadar önemli sayılan gezi ve peluş oyuncak özellikleri şu şekildedir:

 • Çarpma ve yüksekten düşmelere karşı dayanıklı kumaşlardan üretilmelidir.
 • İç dolgularının da doğal içerikli olması gerekir.
 • Peluş oyuncak bebek seçerken içerisinde kırılabilen malzeme olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Ürünlerin hijyeni için yıkanabilmesi isteniyorsa pil yatağının olup olmamasına göre seçim yapılmalıdır.

Avrupa Standartlarına Uygun Gezi ve Peluş Oyuncaklar

Avrupa norma ve standartlarına uygun peluş oyuncakların özel sertifikası bulunur. Bu sertifikaya göre oyuncaklar üretilirken; insan ve hayvan sağlığı, can ve mal güvenliği gibi durumlara dikkat edilerek üretilmelidir. Bebek peluş oyuncak seçimi yaparken kalite standartlarına uyum sağlayan modeller arasından seçim yapılmalıdır.

En İyi ve Dayanıklı Gezi ve Peluş Oyuncaklar

Geniş ürün yelpazesine sahip peluşlar arasında ucuz peluş oyuncak modelleri de bulunur. Her bütçeye uygun kaliteli ürünler bulmak mümkündür. Ergonomik ve ağır olmayan oyuncaklar taşınma ve saklanma kolaylığı sağladığı için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca üzerinde düğme, süs boncukları gibi detaylar kopma riskinden dolayı tercih edilmez. Bu yüzden en iyi peluş oyuncaklar arasında güvenli modeller yer alır.

Gezi ve Peluş Oyuncak Markaları

Eğitici ve eğlenceli oyuncak çeşitleri arasında yer alan gezi ve peluş oyuncaklar pek çok marka tarafından üretilir. Bebeklerin gelişimini destekleyen onların oyun ihtiyaçlarına uygun ürünler üreten markalar aynı zamanda bebek sağlığına da dikkat eder. Bu markalar kullandıkları kumaşlardan boyalara kadar organik içerikli ürünlerle üretim yapar.

Gezi ve Peluş Oyuncak Fiyatları

Peluş oyuncak fiyatları; markasına, büyüklüğüne, üretim teknolojileri bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin; peluş hediye seçimi yaparken küçük peluş oyuncak seçeneklerinin daha uygun olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çünkü kullanılan malzeme, iç dolgu büyüklüğüne bağlı olarak arttığı için büyük ürünlere göre farklı fiyatlandırılır. Siz de bütçenize en uygun sevimli ve renki gezi ve peluş oyuncak çeşitlerine Kraft avantajlarıyla hemen sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR